Hot Dog Rolling Machine with 14 Rollers Factory Wholesale
The commercial hot dog rolling is with 14 rollers for hotdog, could grill up to 39 hotdogs at once.
Specifically designed for speed and efficiency, the hot dog roller machine tackles rush hour demands with ease, making it popular in hot dog stands, take-aways, food trucks, and concession areas. Contact us to get best price!

Hot Dog Rolling Machine features:
- Non-Stick, Easy-to-Clean Rollers
The hot dog roller machine eatures 14 non-stick rollers, this roller grill can hold up to 39 sizzling hot dogs at a time! They continually rotate to make sure that your foods are evenly cooked from all sides. The non-stick coating improves the durability of the rollers and also makes it that much easier to clean your roller grill! Non-stick seals prevent grease from entering the base and coming into contact with the motor and drive chain.
- With 2pcs Heavy-Duty Motor
The high-torque motor in this unit is durable and ensures the unit provides reliable performance. The motor is long-lasting, as its build reduces the amount of maintenance necessary, saving you time and money.
- Adjustable Temperature Knobs
Two temperature control knobs let you adjust the front and rear rollers independently, making it energy efficient and power saving.
- Durable Construction
Made from heavy-duty stainless steel, this unit is strong and easy to clean. Plus, it can withstand frequent use.
- Non-Skid Feet
Four non-skid rubber feet keep it level and steady during use. They also prevent this unit from scratching or marking your countertop.
- Drip Tray Included
During operation, the tray catches grease or crumbs from cooking and holding. At the end of the day, the tray is easy to remove for cleaning.




Specification of commercial hot dog rolling machine :
| Name | 14 rollers hot dog Grill with 2 motors |
| Item NO. | FY-014B |
| Housing Material | 304 stainless steel |
| Roller Material | 304 stainless steel(Food grade) with 3 layers Tefon |
| Thermostatat | EGO Thermostat |
| Voltage | 220-240V |
| Temperature Range | 50~300℃ |
| Number of Rollers | 14 |
| Packing Size | 695 x 630 x 240 mm |
| Dimension | 530 x 590 x 170 mm |
| Power | 2170W |
| Net Weight | 16KG |
| Gross Weight | 19KG |



Find more commercial kitchen equipment, pls visit the website: https://www.goodloog.com/
Specification of commercial hot dog roller machine :
| Name | 14 rollers hot dog Grill with 2 motors |
| Item NO. | FY-014B |
| Housing Material | 304 stainless steel |
| Roller Material | 304 stainless steel(Food grade) with 3 layers Tefon |
| Thermostatat | EGO Thermostat |
| Voltage | 220-240V |
| Temperature Range | 50~300℃ |
| Number of Rollers | 14 |
| Packing Size | 695 x 630 x 240 mm |
| Dimension | 530 x 590 x 170 mm |
| Power | 2170W |
| Net Weight | 16KG |
| Gross Weight | 19KG |



Standard carton box with foam inside for package
Or Polywood packed with carton if needed