Sandwich Press Grill Commercial Restaurant Equipment Suppliers
The electric contact grill is designed for commercial use,to grill meat,sandwiches,paninis and vegetables; Panini sandwich grills with cast iron grooved plate for even heat distribution and leave attractive grill marks.
It’s versatile enough to cook burgers, steaks, sandwiches, paninis, vegetables, and more, making it the perfect choice for all your indoor grilling needs.
Please contact Goodloog team to get the factory wholesale price!


Sandwich Press Grill Machine Features:
- 【Premium Materials】
This commercial sandwich press features a durable stainless steel construction with exceptional rust resistance. Its cooking plates are coated with a premium non-stick layer that not only prevents food from sticking but also protects the plates to extend the appliance’s lifespan.
- 【EGO Temperature Control】
This panini press grills feature a EGO temperature controller for effortless operation, paired with precise temperature control that adjusts across a wide range—from 50 to 250℃).
- 【Quickly Cook Delicious Meals】
With 2000W high-power output and uniform heating technology, you can prepare mouth-watering grilled dishes
- 【NON-STICK COATING & Easy to clean】
The non-stick contact grills can be easily cleaned by brushing or wiping off, and the stainless steel housing only needs to be wiped by a damp, soft cloth
- 【Perfect Occasions】
This panini maker is a versatile multi-purpose appliance ideal for restaurants, buffets, hotels, snack bars, and home kitchens alike. Beyond crafting perfectly pressed paninis, it excels at grilling a wide variety of menu staples—including classic sandwiches, juicy steaks, crispy tortillas, hearty burgers, tender chicken breasts, and flaky grilled fish.



Specification of commercial sandwich press grill:
| Product Name | Electric Contact Grill |
| Item NO. | FY-CC7 |
| Housing Material | 304 stainless Steel |
| Plate material | Cast Iron Plate with Teflon coating |
| Packing Size | 460 x 330 x 290 MM |
| Dimensions | 273 × 328 × 220 MM |
| Cooking Plate Size | 260 x 260 MM |
| Gap size(between upper and lower plate) | 3.5CM |
| Thermostatat | EGO Thermostat |
| Power | 2000W |
| Voltage | 220-240V |
| Net Weight | 18.3KG |
| Gross Weight | 19.3KG |


Specification of commercial sandwich press grill machine:
| Product Name | Electric Contact Grill |
| Item NO. | FY-CC7 |
| Housing Material | 304 stainless Steel |
| Plate material | Cast Iron Plate with Teflon coating |
| Packing Size | 460 x 330 x 290 MM |
| Dimensions | 273 × 328 × 220 MM |
| Cooking Plate Size | 260 x 260 MM |
| Gap size(between upper and lower plate) | 3.5CM |
| Thermostatat | EGO Thermostat |
| Power | 2000W |
| Voltage | 220-240V |
| Net Weight | 18.3KG |
| Gross Weight | 19.3KG |



Standard carton box with foam inside for package
Or Polywood packed with carton if needed